środa, 23 lutego 2011

Dlaczego?

Lubię zastanawiać się nad tym, jak istotny wpływ ma kultura na nasze życie. Niestety często nie zdajemy sobie z tego sprawy... Kultura jest nierozerwalnie połączona z naszymi zachowaniami, obyczajami, tendencjami społecznymi, stylem życia, charakterem pracy, sposobem myślenia, mówienia, ubierania się czy jedzenia. Kulturą jest niemal wszystko - to wykształcone przez stulecia ludzkie normy i konwenanse.

A czym jest kontekst? To pewien związek, zależność. Słowa mogą zmieniać znaczenie w odpowiednim kontekście:
Dziecko do  mamy: Patrz, ale ładny ptaszek!
Dziewczyna do chłopaka: Niezły ten twój ptaszek. :>
Tym przykładem chcę tylko pokazać, że nie tylko zdania, ale także zachowania są przesycone kulturowymi kontekstami i podtekstami. Szerzej myśli rozwinę w poszczególnych postach:)

Dlaczego "Szeroki kontekst kulturalny"? Bardzo lubię takie akademickie stwierdzenie, stosowane niebywale często: "W szeroko pojętym znaczeniu", "Ujmując szeroko rozumianą kulturę"... Jest ono opcją bardzo bezpieczną, pozwalającą na niedookreślenie myśli. Ale zgadzam się z nim. Wszędzie czyha na nas kultura, a tematy z nią związane są rozległe i niewyczerpane. Postaram skupić się na najciekawszych aspektach :)


Madonna z taśmy magnetycznej


3 komentarze:

  1. W kontekście, o którym piszesz - owszem, "szerokie pojmowanie kultury" jak najbardziej w porządku. Obawiam się jednak, że owe stwierdzenie jest ostatnimi czasy stosowane w sposób radykalnie inny - krzywdzący dla samej idei "kultury". Zapanowała obecnie tendencja do przypisywania kontekstu kulturalnego do, za przeproszeniem, byle gówna. Niestety.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kultura tak naprawdę ma wiele różnych znaczeń. Jej elementami są także rzeczy proste i prozaiczne - codzienność taka jak: mycie naczyń, sposób jedzenia. nawet to jakich przekleństw używają dane subkultury to kwestia ich kultury. Ów kontekst kulturalny jest naprawdę bardzo szeroki :)

    OdpowiedzUsuń