niedziela, 27 marca 2011

Dziś dzień teatru!

fot. http://www.pawelgrzech.eu/poczatki-teatru


           27. marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku mamy jubileusz pięćdziesięciolecia. Święto to ustanowiono w czerwcu 1961 roku na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu (1957). W Teatrze Narodów po raz pierwszy spotkali się artyści z zachodu i zza żelaznej kurtyny, by wymieniać się teatralnymi doświadczeniami. Właśnie to jest istotą Międzynarodowego Dnia Teatru. Inicjatorem jest Międzynarodowy Instytut Teatralny  (ITI). Tegoroczne święto obchodzimy pod hasłem: "Teatr potrzebą dla wielu".

Dzień Teatru to święto nie budynków, lecz ludzi w teatrze obecnych. Nie tylko aktorów i reżyserów, ale wszystkich zaangażowanych w proces tworzenia - scenografów, dźwiękowców, choreografów, a także widzów i sympatyków. Każdego roku ponad 100 ośrodków International Theatre Institute na całym świecie promuje działania artystyczne i wymienia się scenicznymi doświadczeniami.

fot. Teatr Maat Projekt


Z okazji tego szczególnego dnia wygłaszane jest szczególne orędzie, zawierające w sobie istotę teatru i jego ideę. Pierwsze orędzie  napisał dramaturg Jean Cocteau. Zostało odczytane w 1962 r. przez aktorkę Judi Dench. W tym roku orędzie wygłosiła 23. marca w Paryżu aktorka, reżyserka i dramaturg Jessica Kaahwa (Uganda). Możliwość wygłoszenia orędzia jest zaszczytem i sposobem docenienia osoby zaangażowanej w działalność teatralną.

W tym roku, z okazji jubileuszu, Krystyna Janda także napisała orędzie. Warto je przeczytać:


fot. http://www.teatry.art.pl/
 "Teatr wydaje się dziś jednym z najczystszych, w sensie idei, najszczęśliwszych, najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Miejscem, w którym ludzie, korzystając z cudownej umowy, na mocy której, jedni wchodzą na scenę a inni ich słuchają i oglądają, wciąż zastanawiają się nad największymi pojęciami ludzkości: nad miłością, moralnością, prawdą, przyjaźnią, człowieczeństwem. Co więcej, jest to wciąż gorąca, prawdziwa, istotna, a co najważniejsze, bezinteresowna rozmowa. Nic ani nikt, nie ma wpływu na nią, prócz talentów i potrzeb ducha. Niewiele dziś takich miejsc. Pamiętajmy, że Teatr jest co prawda domem dla arystokratów ducha, serca i myśli, miejscem dla wyobraźni, szlachetności i sublimacji, ale nie pozwólmy, żeby był miejscem, tylko dla elit. Starajmy się, żeby był potrzebą dla wielu, wielu ludzi. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, chciałabym złożyć wszystkim ludziom teatru i publiczności najlepsze życzenia z teatrem związane. Życzę wielkości, szlachetności, odwagi, prostoty, magicznych chwil. Wspaniałego, mądrego i dobrego Teatru". Krystyna Janda


fot. http://www.irka.com.pl/
 Pozwolę sobie przytoczyć także treść orędzia Roberta Lepage'a z 47. Międzynarodowego Dnia Teatru (2004). Tekst szczególnie przypadł mi do gustu.

„Istnieje wiele hipotez dotyczących genezy teatru, ale do mojej wyobraźni przemawia ta oto przypowieść.
Pewnej nocy, w zamierzchłych czasach, w skalistej dolinie, grupa ludzi rozpaliła ognisko, by się ogrzać i snuć opowieści. Nagle ktoś wpadł na pomysł, aby wstać i cieniem zilustrować słowa. Blask płomieni sprawiał, że na skałach pojawiały się sylwetki nadnaturalnej wielkości. Zachwyceni ludzie rozpoznawali bohaterów opowieści: silnego i słabego, oprawcę i ofiarę, boga i śmiertelnika.
W naszych czasach światła reflektorów zastąpiły ognisko, a maszyneria teatralna pojawiła się w miejsce kamiennych ścian. Ta baśń przypomina nam, że technologia związana jest z teatrem od jego zarania i nie należy jej postrzegać jako zagrożenia, ale widzieć w niej element łączący. Sztuka teatru trwa tylko dzięki zdolności do nieustającej metamorfozy, otwierania się na nowe języki, nowe instrumentarium. Bez tego teatr nie byłby świadkiem toczących się przemian i sprzymierzeńcem porozumienia między ludźmi. Jak mógłby pomagać w rozwiązywaniu problemów wynikających z nietolerancji, z wykluczenia, z rasizmu, gdyby sam wzbraniał się przed różnorodnością i integracją?
Artysta, aby przedstawić świat w całej złożoności, musi zaproponować nowe formy i idee oraz zaufać inteligencji publiczności, która potrafi dostrzec człowieka w nieustającej grze światła i cienia. Prawdą jest, że igranie z ogniem to wielkie ryzyko, ale także wielka szansa. Można się sparzyć, ale można doznać oświecenia i olśnienia”.



Z okazji dzisiejszego święta w Warszawie zorganizowano akcję pt.: "Chodź do teatru", przeznaczoną dla młodzieży. To inicjatywa 24 warszawskich teatrów przy współpracy Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego. Obejmuje ona warsztaty, spotkania z artystami i pracownikami teatru, spektakle, próby otwarte, projekcje teatru TV, filmy o tematyce teatralnej itd. Zachęcam, aby dzisiejszy wieczór poświęcić teatrowi. Ja sama spędziłam w nim dziś 7 godzin i wcale nie mam dosyć.

fot. Teatr Lalki, Maski i Aktora GROTESKA


Zachęcam do odwiedzenia stron:
www.e-teatr.pl
www.instytut-teatralny.pl
www.teatry.art.pl
www.teatr-pismo.pl
www.didaskalia.pl
Teatr Telewizji

3 komentarze:

  1. Przy tej okazji warto wspomnieć, w jakim mieście znajduje się teatr uznawany obecnie za najlepszy w Polsce. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. hehe:) Dla wielu ludzi nie do pomyślenia jest, że tak wspaniały teatr znajduje się w TAKIM mieście ;p

    OdpowiedzUsuń
  3. słowa Krystyny Jandy szczególnie zapadły mi w pamięć..."nie pozwólmy, żeby był miejscem, tylko dla elit"...

    OdpowiedzUsuń